Варикоз – це захворювання, що проявляється розширенням судин. Як наслідок, це призводить до порушення кровообігу. При варикозі переважно страждають нижні кінцівки, рідше інші області.
Найчастіше хворі скаржаться на такі симптоми як: відчуття тяжкості в ногах, судинні павутинки або зірочки, набряклість, звивисті візерунки зі здутих судин на шкірі.
Діагностикою та лікуванням цієї проблеми займається флеболог.

Розширення вен під час гестації відбувається з досить простої причини. На пізніших термінах в організмі збільшується об’єм циркулюючої крові і серцю доводиться перекачувати вдвічі більше крові. Відповідно, відтік з нижніх кінцівок утруднюється, тиск на судинну стінку зростає, що зумовлює судинне розширення.

Консультація флеболога для вагітних має важливе значення, оскільки гормональний збій, що відбувається в цей період, сприяє ослабленню венозних стінок, плюс збільшення навантаження венозну систему нижніх кінцівок являються важливими факторами ризику і, часто, можуть призвести до розвитку варикозу.

Флебологи допоможуть вирішити судинну проблему та запобігти безлічі ускладнень.

Чи часто у вагітних діагностують варикоз

Згідно з медичними дослідженнями близько 90% жінок, які виношують малюка, страждають від варикозного розширення вен. Крім того, наступні нові вагітності лише збільшують ризик. Навіть якщо перша вагітність пройшла легко, наступні можуть супроводжуватися проблемами венозного характеру.

Якщо з флебологом консультацій не проводилося при першій вагітності, то при другій чи третій краще не зволікати з цим, а звернутися до фахівця, щоб уникнути розвитку варикозу та його ускладнень. Лікар пояснить, як запобігти варикозній хворобі та покращити самопочуття. Якщо фахівець поставить діагноз варикоз, лікування буде проведено з урахуванням усіх індивідуальних особливостей і неприємних наслідків не буде.

Симптоми на всіх стадіях варикозу

Хворобу прийнято класифікувати на 5 стадій, залежно від симптомів:
Перша стадія – виникає відчуття тяжкості в ногах після тривалого перебування в стоячому або сидячому положенні, проявляється судинна сітка під шкірою (нагадує «зірочку» з гілочками червоного кольору, що відходять).
Друга стадія – можливе утворення вузликів, відбувається ущільнення вен, вони помітніше виступають над рівною поверхнею шкіри. Крім відчуття розпирання в ногах з’являється набряк.
Третя стадія – у місцях формування варикозних вузлів проглядаються червонувато-коричневі цятки. Іноді трапляються судоми. Набряклість набуває хронічного характеру.
Четверта стадія – набряклість посилюється, що завдає дискомфорту при ходьбі. Шкірні покриви покриваються виразками.
П’ята стадія – з’являються яскраво виражені трофічні виразки, утворюються згустки крові (тромби) усередині судин, які можуть відірватися та закупорити легені чи серце, що призведе до смерті.
У медицині розрізняють також кілька форм варикозної хвороби.

Які форми варикозу найчастіше з’являються у вагітних

Незважаючи на те, що уражаються переважно нижні кінцівки, це не виключає того факту, що розширення вен із завидною частотою може траплятися і в інших місцях. Загроза ускладнення залежить від місця локалізації патології. При збільшенні судин малого тазу мають місце рясні кровотечі під час пологів. Тому важливо вчасно виявити та усунути проблему, поки не стало надто пізно.
Слід розглянути симптоми кожної форми варикозу.

Варикозне розширення вен нижніх кінцівок

У медичній практиці це найпоширеніша форма. Симптоматика наступна:
судинні зірочки (вони ще називаються телеангіоектазії);
здуття вен;
тяжкість та хворобливе відчуття в кінцівках;
свербіж у ураженій зоні;
набряклість;
трофічні виразки (на пізніх прогресуючих стадіях).
Патології судин малого тазу діагностуються рідко, переважно у жінок, які очікують малюка.

Варикозне захворювання вен малого тазу

У медицині розрізняють два різновиди цієї форми патології – вульварний варикоз і синдром венозного повнокров’я.
Клінічна картина така:
набряклість статевих органів;
болюче відчуття в промежині та відчуття, що розпирають;
свербіж;
болючість при ПМС більш інтенсивна;
швидка стомлюваність.

Вульварний варикоз (статевих органів)

Ознаки цієї патології такі:
дискомфорт та хворобливе відчуття у статевих органах;
потемніння ділянок шкіри в області ураження;
набряклість;
набухання судин.

Синдром венозного повнокров’я

Симптоматика подібна до вульварного варикозу. Ознаки венозного застою області тазу такі:
свербіж;
відчуття тяжкості, розпирання;
біль у промежині.
Складність діагностування синдрому венозного повнокров’я полягає в тому, що за симптоматикою він схожий на інші недуги, такі як коліт (запалення товстої кишки), цистит (запалення сечового міхура), захворювання матки запального характеру, іноді хвороби кульшового суглоба (артроз). Правильно діагностувати патологію зможе лише кваліфікований лікар.
Синдром правої яєчникової вени
Оскільки ця вена має зв’язок із сечоводом за допомогою загальної сполучнотканинної оболонки, то при її збільшенні відбувається здавлювання правого сечоводу і як результат порушення кровообігу та характерна симптоматика:
нападоподібний біль у правій частині живота;
порушення відтоку сечі;
ймовірність виникнення пієлонефриту (запалення ниркової тканини), гідронефрозу (водянки нирки).

Варикоз оваріальних вен (яєчникових)

Визначальною симптоматикою є:
набухання вен піхви та промежини;
максимальне здуття судин останніх термінах вагітності.
Чим раніше лікар виявить проблему, тим простіше її позбутися і уникнути безлічі ускладнень. Навіть якщо зовні судинних візерунків на шкірі немає, про патологію може свідчити легкий біль.

Що означає поява судинних зірочок при вагітності

При виношуванні дитини багато майбутніх мам стикаються з ситуацією, коли на шкірних покривах проявляються судинні павутинки, зірочки або сіточки. Вони візуально помітні, але не промацуються. Нескладно дійти невтішного висновку, що з судинної системою починаються проблеми.
Однак панікувати не варто, такий симптом не загрожує плоду. Потрібно звернутися до флеболога, щоб не запускати захворювання. Лікар легко вирішить цю проблему.
З яких причин виникає цей стан?

Причини варикозу та як їх не допустити під час вагітності

Умовно всі причини, що сприяють розвитку варикозного розширення вен, можна розділити на 2 групи. Перша – це причини, на які можна вплинути, а друга – це ті, що змінити, які не під силу. Потрібно розглянути кожну з них.

Спадкова схильність

Фактор спадковості відіграє важливу роль у патогенезі варикозу, оскільки людина може народитися з ослабленими стінками судин. Якщо зважити на вагітність або заняття фізичними навантаженнями, то такі навантаження лише ще більше послаблюють судинні стінки.
Але це є причиною, щоб позбавляти себе радості материнства або закинути спорт. Важливо зміцнювати судини та захищати себе від факторів, що згубно впливають на серцево-судинну систему.

Зайва вага – ворог судин

Через велику вагу навантаження на ноги стає сильнішим, що практично завжди призводить до проблем з кровоносною системою. Однак збільшення у вазі є невід’ємною частиною вагітності, адже малюк зростає, матка збільшується, а з тим варто враховувати вагу плодових вод.

Вплив «гормональної бурі»

У жінок, які виношують дитину, рівень гормону прогестерону збільшується, оскільки він потрібен для розвитку плода. Але при цьому гомін послаблює судинні стінки, роблячи їх більш еластичними та вразливими перед тиском крові.

Збільшення об’єму крові

У кровоносній системі під час вагітності обсяг циркулюючої крові перевищує норму. Починаючи з другого триместру, обсяг вже збільшений. Все це навантажує кровоносну систему, а якщо додати гормональний дисбаланс, то здутість вен гарантована. Крім того, матка збільшується в розмірах, що теж трохи ускладнює ситуацію з венозною системою.

Як розміри матки можуть вплинути на вени

У процесі виношування плід розвивається і росте, відповідно матка також росте в розмірах, а це веде до стискання судин малого тазу. Здавлювання заважає нормальному кровотоку в кінцівках, що зумовлює навантаження на судинні стінки. Як наслідок розвивається варикоз.
А що вища згортання крові, то швидше розвиток недуги.

Захист та загроза одночасно

Підвищена згортання крові захищає від крововтрат під час пологів, підвищена згортання крові особливо важлива при відділенні плаценти.
Незважаючи на те, що це захисна функція, вона здатна нашкодити кровообігу, тому що густа кров може спричинити утворення тромбів і застої крові. Все посилюється, якщо вести переважно сидячий спосіб життя.

Малорухомість загрожує судинам

Зі зростанням живота майбутня мати починає практично весь час проводити сидячи вдома і не приділяє достатньо уваги своєї фізичної активності. Малорухомість загрожує ослабленням м’язів, венозними застоями з утворенням тромбозу. Мабуть, це єдина причина, на яку вагітна жінка може вплинути, щоб уникнути варикозу та тромбоутворення.
Особливо великі шанси розвитку тромбозу у людей із групи ризику.

Хто ризикує отримати тромбоз

У вагітних ризик тромбозу вищий у 10 разів, ніж у інших. Згідно зі статистикою, 20% майбутніх матерів помирає від тромбозу.
До групи ризику входять:
жінки після 35 років;
люди, вага яких становить більше 80 кг;
особи зі спадковим тромбозом;
які страждають на варикоз;
які страждають на тромбофілію (схильність до тромбів);
люди, які перенесли кесарів розтин;
народжують вдруге і більше.

Складність усунення ускладнення, спровокованого варикозною хворобою при вагітності

Існує ряд причин, через які важко позбутися такого ускладнення як тромбоз:
патологія піддається лікуванню лише певному терміні. Від 7-го до 8-го, від 13-го до 17-го і від 23-го до 27-го тижня;
існує високий ризик серйозних ускладнень, можливо, потрібно зробити переривання;
підібрати правильну дозу антикоагулянтів (перешкоджають утворенню тромбів) у період гестації складно.
Щоб уникнути неприємних наслідків, розроблено профілактику.

Важливість профілактики варикозу під час вагітності

Ігноруючи хворобу можна зіткнутися із серйозними ускладненнями, аж до смертельного результату. Профілактичні заходи запобігатимуть наслідкам.

9 профілактичних заходів, що перешкоджають розвитку варикозу під час вагітності

Потрібно спати на лівому боці. Це забезпечить добрий кровотік.
Важливо дотримуватися режиму сну та відпочинку.
Рекомендується займатися плаванням і гартуватися, приймаючи контрастний душ.
Слід щодня бувати на свіжому повітрі хоча б дві години.
Необхідно чергувати ходьбу та відпочинок, це дозволить рівномірно розподілити навантаження.
Варто їсти більше їжі, багатої на клітковину та рослинні жири. Так зміцняться вени.
Бажано виконувати базові вправи.
Потрібно включити в меню багато овочів та фруктів.
Рекомендується віддавати перевагу компресійній білизні.

Що може спровокувати варикоз

Існують повсякденні речі, що прискорять появу хвороби. Це:
обтягуючий одяг, що заважає нормальному кровообігу;
носіння високих підборів;
колготки, шкарпетки, панчохи з тугою гумкою;
сидіння у позі «нога на ногу»;
відвідування саун та лазень (температури мають велике значення для судин).
Якщо хвороба вже прогресує, ці рекомендації не допоможуть. Вирішити проблему можна сучасними методиками.

Методи лікування варикозу

Зазвичай таке рішення, як лікування варикозу у вагітних за допомогою хірургічного втручання, приймається рідко. У крайніх випадках, коли є життєзагрозний стан. Тому, щоб не наражати себе на ризик краще заздалегідь відвідати флеболога, перед тим як стати матір’ю.
Щоб відновити здоров’я, можна вдатися до сучасних процедур. Лікар може призначити будь-яку з них на різній стадії недуги.

Мікросклеротерапія

За допомогою мікросклеротерапії вдається усунути 98% судинних дефектів за 1 сеанс. Ця процедура при вагітності не проводиться.
Суть полягає у введенні склерозанту всередину пошкодженої ділянки судини та подальшому склеюванні. Після процедури жодних слідів не залишається, а відновлювальний період не потрібний.

Ендовазальна лазерна коагуляція

Виконується, якщо вена розширена менш як на 10 мм. Коагуляція прибирає здуття вен, трофічні виразки та вузли.
Час проведення операції – 40 хвилин. Процедура не вимагає наркозу, а після неї шрамів не лишається. На працездатність пацієнта не впливає.

Пінна склеротерапія

Допомагає прибрати варикозні вузли, зняти запалення дрібно- та великокаліберних судин. Пінна склеротерапія застосовується при діаметрі вен більше 10 мм.
Час проведення – 20 хвилин. Проводиться без наркозу, оскільки абсолютно безболісна. Шрамов не залишає.

Мініфлебектомія

У процесі процедури відновлюються вени, діаметр яких перевищує 10-18 мм. Зникає набряклість, кровотік нормалізується.
Проводиться операція 1 год. Пацієнт зможе ходити одразу після процедури. Відновлювальний період триває 10 днів. Шрами не залишаються, лише маленькі синці, які протягом 2 тижнів розсмоктуються.
Потрібно пам’ятати про те, що легше попередити хворобу, ніж потім лікувати її.

Клініка Центр

Наш пріоритет – Ваше здоров’я!

Дякуємо за Ваше повідомлення. Воно було надіслано.
При спробі відправити Ваше повідомлення виникла помилка. Спробуйте, будь ласка, пізніше.

Add notice about your Privacy Policy here.