ЦЕНТР МАЛОІНВАЗИВНОЇ ХІРУРГІЇ

Лікування трофічних виразок в Києві

Консультація, діагностика, власні ефективні методики лікування

 • Висококласні спеціалісти
 • Консультація та обстеження
 • Сучасне обладанання

trofiki-yara

Трофічна виразка нижніх кінцівок: діагностика та лікування

Трофічна виразка – це не заживаючий тривалий час дефект шкірних покривів, пов’язаний з порушенням кровопостачання.

Необхідно чітко розуміти, що трофічна виразка не самостійна хвороба, а наслідок, ускладнення тієї чи іншої хвороби. Трофічна виразка – це симптомокомплекс який виникає в результаті порушення харчування тканин (через поганий приплив крові, або поганий відтік крові, або порушення нервової регуляції, або безлічі інших причин або їх комбінації). Трофічна виразка – це як верхівка айсберга, а головне приховано.

Трофічні виразки нижніх кінцівок як наслідок венозної недостатності зустрічаються найчастіше (близько 70% всіх випадків). Вони виникають в результаті порушення венозного відтоку і локалізуються в нижній частині гомілки і на стопі.

Прийнято вважати, що рана, яка не зажила протягом одного місяця, може називатися трофічною виразкою. Поява виразки означає, що в області шкіри, де вона виникла, відбулися незворотні зміни в системі захисту: порушена здатність шкірних покривів протистояти зовнішнім факторам і внаслідок чого компенсаторно-регенераційні можливості організму не в силах закрити наявний дефект шкіри що найчастіше призводить до хронізації процесу і збільшення виразки.

Варикозне розширення вен, посттромботичний синдром і артеріальна недостатність часто ускладнюються трофічними виразками.

До виникнення трофічної венозної виразки призводить хронічний застій венозної крові в ногах, при якому порушуються процеси харчування тканин (назва хвороби походить від грец. «Trophē», що означає «харчування»).

Зміни накопичуються поступово: спочатку в тому місці, де збирається виникнути виразка, шкіра набрякає, темніє (набуває коричнево-синій відтінок), ущільнюється, її поверхня стає блискучою (синдром «лакової шкіри»). Тканини в цій галузі часто запалюються, на поверхні шкіри можуть проступати крапельки лімфи. Процес може тривати кілька тижнів, мінімальна травма призводить до втрати шкіри і утворення рани. Рана збільшується в розмірах і поглиблюється, супроводжується болем, свербінням, підвищенням температури, нерідко ускладнюється рановою інфекцією. Загоєння цих виразок відбувається складно і займає не один місяць. При несприятливому збігу обставин інфікована трофічна виразка може викликати загальне зараження організму і загрожувати життю людини.

У випадку з трофічними виразками набагато легше попередити їх появу, ніж лікувати. Тому основним завданням є профілактика і лікування хворобливих станів, які призводять до трофічних виразок. Зокрема, необхідно вчасно лікувати варикозні розлади і не доводити до виразок.

Трофічні виразки можуть утворюватися не тільки внаслідок варикозної хвороби, а й у разі посттромботичного синдрому (тобто стану глибоких вен після перенесеного тромбозу). Трофічні виразки можуть також виникнути через порушення кровообігу по артеріях при атеросклерозі судин у літніх людей.

Існують також виразки змішаного характеру – артеріального і венозного походження. Розрізняють гіпертонічні виразки, пов’язані з підвищеним артеріальним тиском. Вони характеризуються особливою симетричним розташуванням і хворобливістю. Хворих з цими типами виразок значно менше, ніж пацієнтів з трофічними виразками венозного походження.

Діагностика трофічних виразок в Києві

Для визначення причин, що викликали появу трофічних виразок, Ми використовуємо сучасний неінвазивний метод діагностики – дуплексне сканування судин.

В ході дослідження можна виявити, наприклад, пов’язана поява виразки з перенесеним тромбозом глибоких вен або причина в запущеному варикозі – адже виразки мають здатність маскуватися, по зовнішньому вигляду виразки не завжди можливо визначити її першоджерело і поставити правильний діагноз. І тут на допомогу лікарям приходить такий доступний і безпечний метод діагностики, як дуплексне сканування. При необхідності використовують також комп`ютерно-томографічну ангіографію (КТ-ангіографію) – рентгенологічне дослідження з контрастною речовиною магістральних судин. Метод дозволяє виявити артеріальні розлади, які також можуть призводити до трофічних виразок. Додаткову інформацію про характер захворювання надає бактеріологічний посів з поверхні виразки (лабораторне дослідження на мікроорганізми і їх чутливість до антибіотиків). Важливо відзначити, що тривало існуючі виразки небезпечні своєю малігнізацією (утворенням злоякісної пухлини). Тому в окремих випадках може бути проведений також гістологічний аналіз тканин, узятих з країв виразки.

Лікування трофічних виразок в Києві

Кожна виразка особлива. Лікування завжди дуже індивідуальне. Лікувати треба не трофічну виразку, а хворого. Іноді для лікування хворого необхідна корекція не однієї, а кількох причин. Наприклад: трофічна виразка утворилася внаслідок варикозної хвороби, а потім у пацієнта з’явився цукровий діабет, остеопороз, гіпертонічна хвороба, грибкове ураження шкіри, мікробна екзема і т.д. І все це треба лікувати в комплексі.

Лікування венозних виразок, перш за все, вимагає усунення причин венозної недостатності. Підвищений венозний тиск, набряк, який оточує виразку, ущільнення тканин повинні бути максимально куповані. При обстеженні пацієнта Ми визначає, чи можливо усунути варикоз і патологічне повернення крові по венах.

У нашому центрі Ми використовуємо сучасні методи лікування варикозного розширення вен: лазерну (ЕВЛК) і радіочастотну термокоагуляція ( «заварювання» вен, які працюють неправильно і призводять до трофічних виразок), склерозування (склеювання) пошкоджених вен. Використання тактики активного лікування варикозу дозволяє в короткі терміни переломити хід подій на краще, налагодити венозний відтік і відновити нормальне живлення тканин.

Паралельно з цим призначають препарати-венотоніки і препарати для посилення регенерації шкіри. Прискорити процес загоєння виразки допомагають різні пов’язки з сучасних матеріалів (країна виробник: США, Німеччина), які створюють особливий мікроклімат на поверхні виразки, захищають її від взаємодії з навколишнім середовищем і тим самим створюють умови для її очищення і подальшого загоєння.

Ми маємо власну методику лікування трофічних виразок в не залежності від ступеня їх складності, яку успішно застосовуємо в повсякденній практиці в нашому центрі. Ми скомбінували кращі напрацювання вітчизняної медицини, міжнародні рекомендації та власний досвід лікування трофічний виразок внаслідок чого змогли отримати відмінний результат лікування в найкоротші терміни.

У разі великих трофічних виразок (від 6-7 см в діаметрі) практикується пересадка шкіри. Вона виконується одночасно з операцією, яка коригує венозний кровотік, або є наступним етапом після коригування функції вен і очищення виразки. Шкіру зазвичай беремо з поверхні стегон, у жінок можна взяти шкіру з передньої черевної стінки в області бікіні – щоб не залишилося слідів на видимих ​​ділянках тіла.

При трофічних виразках виконуємо також фасціотомію (розсічення фасції – оболонки, яка оточує м’язи гомілки). Ця операція допомагає зняти напруження всередині тканин гомілки – так званий, компартмент синдром (набряк м’язів гомілки і порушення мікроциркуляції, за рахунок наростання внутрішнього тиску під м’язовими фасції). Розсічення фасції в цьому випадку полегшує кровопостачання в тканинах (цей спосіб застосовуємо вкрай рідко, в найважчих випадках при неефективності консервативних методів лікування).

У комплексному лікуванні трофічних виразок використовують також фізіотерапевтичні методи, в нашому центрі є широкий спектр фізіотерапевтичних методів лікування які Ми активно застосовуємо. Наприклад, непогано себе зарекомендувало світлолікування (лікування поляризованим світлом). Метод дозволяє зняти запалення, біль, прискорити загоєння. Також відмінний позитивний фон створюють магнітотерапія і УВЧ на нижні кінцівки і локально на трофічні виразки. Одночасно хворому призначається прийом протизапальних препаратів стероїдного або нестероидного ряду, оскільки часто трофічні виразки пов’язані з екземою шкіри, з алергічним дерматитом, можуть бути джерелом бешихи, проявляються сильним свербінням, витіканням лімфи, появою висипань у віддалених ділянках тіла. Протизапальні засоби дозволяють полегшити стан хворого і прискорити відновлення.

Після того, як вдалося зняти гострий стан, для зменшення навантаження хворому рекомендується еластичне бинтування кінцівок або використання лікувального компресійного трикотажу (країна виробник Німеччина). Для зменшення венозного застою необхідна регулярна ходьба і помірна фізична активність, добре також піднімати ноги на підвищення, перебуваючи в лежачому положенні (всі рекомендації ви обов’язково отримаєте по закінченню курсу лікування в нашому Центрі). Також Ми продовжуємо працювати з нашими пацієнтами (з Вами) і після виписки з нашого центру і знаходимося на зв’язку з Вами 24/7.

Наш центр має всі можливі ресурси комплексного обстеження та консультації суміжних спеціалістів:

Методи діагностики

 • УЗ дуплексне сканування судин нижніх кінцівок;
 • ЕХО кардіографія;
 • КТ з контрастним посиленням;
 • МРТ з контрастним посиленням;
 • ФГДС з можливістю запису на "флешку" (портативний носій інформації);
 • ФК з можливістю запису на "флешку" (портативний носій інформації);
 • ЕКГ;
 • Реовазографія;
 • Функціональна рентгенодіагностика;
 • Рентгенографія, флюорографія.

Консультація лікарями суміжних спеціальностей:

 • Кардіолог
 • Невропатолог
 • Ендокринолог
 • Офтальмолог
 • Психіатр
 • Травматолог, ортопед
 • Уролог
 • Гастроентеролог
 • Алерголог, імунолог
 • Онколог
 • Терапевт
 • Фізіотерапевт
 • Лікар ЛФК, Мануальної терапії