Лікування хронічного калькульозного холецеститу та консультація хірурга в Києві

  • Ретельний огляд лікаря та збір анамнезу
  • Додаткове обстеження та аналізи за необхідності
  • Постановка точного діагнозу
  • Відповіді на всі Ваші питання стосовно хвороби та варіантах лікування
  • Індивідуальні рекомендації по лікуванню

Хронічний калькульозний холецистит

Хронічний калькульозний холецистит – захворювання гепатобіліарної системи, при якому в жовчному міхурі утворюються камені (так звані конкременти жовчного міхура). Ви так само могли чути інші синоніми цього захворювання: жовчокам’яна хвороба, ЖКХ, холелітіаз. Також люди що не мають медичної освіти, ваші друзі або колеги могли вам говорити що вони оперувались з приводу холедохолітіазу, гострого холециститу і вони теж будуть праві, ці патології мають пряме відношення до ЖКХ але є його ускладненнями до яких краще не допускати. Калькульозний холецистит – це хронічний процес, обумовлений порушенням обміну жовчних пігментів і кислот, зниженням швидкості евакуації жовчі з жовчного міхура що призводить до утворення каменів всередині його просвіту. Серйозним ускладнення ЖКХ є холедохолітіаз – міграція каменів з жовчного міхура в холедох (загальну жовчну протоку) що викликає гострою затримку жовчі всередині печінкових проток і критичне порушення функції печінки. При клініці холедохолітіазу показане термінове хірургічне втручання !! Але на превелике щастя в нашій клініки є все необхідне обладнання і найголовніше – фахівці найвищого класу (за мірками європейських стандартів), які виконують всі необхідні маніпуляції швидко, комфортно, без додаткового стресу для організму і з мінімальною інвазивністю, що забезпечує дуже швидку реабілітацію пацієнта .

Як же розвивається ЖКХ, що пішло не так в вашому організмі?

Жовч утворюється в печінці (її екскреторна функція), після чого частина її потрапляє безпосередньо в холедох (загальний жовчний протік) і жовчний міхур (резервуар для депонування жовчі) після чого не великими порціями виділяється в дванадцятипалу кишку. Але це в нормі. Що ж призводить до розвитку хронічного калькульозного холециститу? В нашій практиці ми зустрічам завжди групу причин: зміни властивостей жовчі, порушення моторики позапечінкових жовчних проток, перегини жовчної протоки, здавлення холедоха через положення, чи не регулярне харчування і вживання жирної їжі, наявність ряду захворювань і інших несприятливих чинників ведуть до застою жовчі і її трансформації в жовчні камені. Жовчні камені самі по собі це сторонні тілі біологічного походження всередині жовчного міхура які піддають постійній травматизації внутрішню оболонку жовчного міхура, виникає запальна реакція і, як правило, приєднується бактеріальна інфекція.

Хронічний калькульозний холецистит – одна з найбільш поширених патологій, на сьогоднішній день 10 – 15% населення світу страждає ЖКХ, причому що з віком пацієнтів кількість хворих різко зростає і досягає позначки 30%, тобто майже кожен третій.

Провокуючі фактори:

– ожиріння, швидка втрата ваги;

– зміна раціону харчування, та не регулярне харчування;

– низькокалорійні дієти, голод;

– прийом деяких препаратів;

– наявність супутніх захворювань: діабет, патології біліарної системи (дискінезії, перегини, спазм або стриктура сфінктера Одді та ін.), Гіпертонічна хвороба, аутоімунні захворювання (НВК, хвороба Крона та ін.)

Симптоми:

– болі в правому підребер’ї з іррадіацією болю в область шиї, праву лопатку або інші зони;

– гіркота у роті;

– нудота, блювота;

– тяжкість в шлунку;

– підвищення температури тіла;

– слабкість, дратівливість, головні болі та ін.

Лікування хронічного холециститу

Варто пам’ятати про те, що в більшій мірі процес утворення каменів в жовчному міхурі відбувається через порушення метаболізму (обміну речовин) зокрема жовчних кислот, вплинути на цей процес неможливо – тобто камені самі не розсмокчуться, а ризик їх збільшення і утворення нових дуже високий. При безсимптомному перебігу, а також у випадках, коли напад, що виник раз і більше не повторюється – можливо консервативне лікування, але тільки в умовах стаціонару і під контролем досвідчених лікарів-хірургів. Метою консервативного лікування є зменшення запального процесу і набряку стінки жовчного міхура, поліпшення відтоку жовчі і нормалізація моторики жовчного міхура, боротьба або попередження бактеріологічного компонента запалення. Але основним в процесі консервативного лікування ЖКХ є усунення причин, що призвели до запалення жовчного міхура: нормалізація процесу відтоку жовчі з печінки і жовчного міхура, дієта, лікування супутньої патології, порушень обміну речовин і ін. Ухвалення рішення про консервативне ведення ЖКХ і схему лікування призначає лікар -хірург.

Пам’ятайте: «Жовчокам’яна хвороба – це бомба уповільненої дії». Якщо ви знаєте про наявність каменів в жовчному міхурі, ви завжди повинні бути на чеку, тому що в разі сильного запального процесу операцію потрібно робити НЕГАЙНО. І за законом жанру це може статися як завжди не вчасно: на відпочинку, у відрядженні, перед важливою подією в житті, по серед ночі, в самий не підходящий момен. Все потрібно робити ВЧАСНО і найголовніше ПІДГОТОВЛЕНО.

При вираженому запальному процесі, при тривалій наявності каменів в жовчному міхурі, при його розташуванні в шийці і її закупорці, а також залучення в запальний процес прилеглих органів (панкреатит, дуоденіт, гепатит біліарної етіології) показано ОПЕРАТИВНЕ ЛІКУВАННЯ. Також операція показана при регулярно повторюваних приступах холециститу, оскільки це запобіжить розвитку ускладнень що може потягнути за собою ще велику кількість операцій (ЕРПХГ, ЕПСТ, МР-ХПГ, зовнішнє дренування холедоха або постановку біліарного стента) і подовжити час основної операції і період реабілітації.

Методи хірургічного втручання.

Операція при жовчнокам’яній хворобі може бути виконана кількома способами: методом лапароскопічної холецистектомії і за допомогою традиційної (лапаротомії або мінілапаротоміі) методики. В незалежності від способу хірургічного втручання – кінцевий результат один – жовчний міхур разом з камінням видаляється з черевної порожнини.

Лапароскопічне видалення жовчного міхура

Відкрите видалення жовчного міхура

Тривалість операції

30 – 80 хвилин

45 – 120 хвилин

Вимоги до обладнання

Необхідне сучасне лапароскопічне обладнання

Звичайних хірургічний інструментарій

Вимоги до кваліфікації хірургів

+++

+++

Анестезія

Загальне знеболенняз, спинномозкова анестезія + в/в

Загальне знеболення

Кількість та довжина розрізів

3 – 4 розрізи довжиною 0,5 – 1,0 см

Один розріз довжиною 15 – 20 см

Больові відчуття після операції

+

+++

Шви

Не знімають

Знімають на 7 – 9 день

Розвиток післяопераційних гриж

Не утворюються

++

Косметічний дефект

Косметичний шов – рубці відсутні

Рубець в правому підребір’ї або посередині живота довжиною 15-20 см.

Харчування після операції

В перший день можна їсти і пити

На 1-й день можна пити, з 2-го дня можна їсти

Руховий режим після операції

В 1-й день можна сідати в ліжко і ходити по палаті, на 2-й день можна вставати і активно рухатись

На 2-день можна вставати, на 3 – 4 день можна активно рухатись

Тривалість перебування в стаціонарі

1 – 2 дні

7 – 10 днів

Не працездатність

До 20 днів

До 2-х месяців

Фізичне навантаження

Через 5 тижнів

Через 2 – 2,5 месяці

Повне відновлення

3 – 4 месяці

3,5 – 4,5 месяці

Як ви змогли помітити, «Золотим» стандартом лікування вважається лапароскопічна холецистектомія. При операції, яка виконується через проколи до 1 см. (по суті операція без розрізів), відсутня крововтрата, період реабілітації значно коротше, а період реабілітації до рівня повного виконання повсякденних функцій займає близько 2-х тижнів. І найголовніше, особливо для нашої прекрасної половини населення, лапароскопія дозволяє отримати чудовий косметичний результат, адже сліди після розрізівстають практично непомітними через 3 – 6 місяців, а через 12 місяців ви їх і зовсім не знайдете.

Ми вміємо створювати максимально комфортні, з медичної точки зору, умови для Вашого якнайшвидшого відновлення і реабілітації, оскільки ми не тільки говоримо про протоколи «Fast track surgery» ми їх активно використовуємо в лікуванні наших пацієнтів. Так що Ви можете бути спокійні і довірити нам найдорожче що у Вас є – Ваше здоров’я, здоров’я Ваших рідних, коханих і найближчих людей. Ми завжди дотримуємося принципу пацієнт-орієнтованості і прагнемо створити максимально комфортні умови для Вашого якнайшвидшого одужання. Коли Ви приймаєте рішення стати нашим пацієнтом, Ваші проблеми автоматично стають нашими проблемами, а ми точно знаємо, як їх потрібно вирішувати.

Наша мета і принцип роботи: косметичність при мінімальній агресії і незмінному радикалізмі !!!

Чекаємо Вас у нас на консультації.

З повагу колектив центру малоінвазивної хірургії.

Що Ви отримуєте якщо приймаєте рішення лікуватися у нас:

1

Чесність

Найголовніше, що ви повинні знати, прийшовши до нас на консультацію. Якщо Вам операція не показана, ми обов'язково скажемо Вам про це !!!!
2

Індивідуальний підхід

Ми не виконуємо стандартних (однотипних) операцій, ми використовуємо індивідуальний підхід до кожного з наших пацієнтів в залежності від стадії захворювання, супутньої патології та варіантної анатомії.
3

Відповідальність

Ми несемо повну відповідальність за результат лікування і виконуємо тільки ті операції і медичні маніпуляції які зробили б свої рідним (якщо це потрібно було б).
4

Кваліфікованість

Ми надаємо висококваліфіковану, сучасну і високотехнологічну допомогу за останніми європейськими протоколами. Наші лікарі постійно навчаються і самі діляться досвідом зі своїми іноземними колегами в рамках наукових конференцій, симпозіумів, майстер-класів.
5

Комплексне обстеження

Для вибору максимально ефективного методу лікування ми маємо можливість провести комплексне обстеження пацієнта не покидаючи територію лікарні (УЗД, рентгенографія, КТ, МРТ, фіброгастродуоденоскопію, фіброколоноскопії, всі види лабораторних аналізів і багато іншого) - до послуг наших пацієнтів.
6

Компетентність

Наші лікарі це високоспеціалізована, злагоджена команда професіоналів, кожен член якої знає, що повинен робити на кожному етапі лікування пацієнта. За багато років роботи виконали сотні операцій різного ступеня складності.
7

Швидкість

Ми успішно використовуємо протоколи хірургії швидкого відновлення "Fast Track Surgery", що дозволяє нам максимально швидко активізувати пацієнтів після операції і повернути їх до звичного способу життя. У більшості випадків, 90% пацієнтів, залишає стаціонар на 1-2 день після операції !!!
8

Можливість позбутись декількох патологій за 1 операцію

Маючи великий досвід виконання різноманітних оперативних втручань ми в силах проводити симультанні операції. Тобто в ході виконання однієї операції позбутися відразу від декількох патологій.

Відповіді на часті питання по ЖКХ:

Яка причина жовчокам'яної хвороби і чому саме у мене?

Причин появи каменів у жовчному міхурі дуже багато. Основними з них звичайно ж є: порушення обміну жовчних пігментів і кислот; зменшення швидкості евакуації жовчі з жовчного міхура; наявність дискінезії жовчних шляхів; нерегулярне харчування; частий прийом жирної, смаженої і гострої їжі; генетична схильність і багато інших. Не варто засмучуватися, цей діагноз не вирок, це в більшій мірі плата за урбанізацію та високотехнологічність нашого часу, оскільки малорухливий спосіб життя, довге сидіння за комп’ютером в зігнутому положенні, не правильне і не регулярне харчування призводять до розвитку більшості хірургічних патологій.

Які самі основні симптоми?

Найчастіше у людей, які страждають на хронічний калькульозний холецистит в самому початку захворювання з’являється дискомфорт і відчуття тяжкості в правому підребер’ї, яке періодично з’являється і найчастіше самостійно проходить без будь-якого лікування. Згодом дискомфорт перетворюється в біль, яка може приймати різні характери (колючий, ріжучий, віддавати в праве плече, поперек, лопатку, за грудину), приєднується печія, гіркота, в роті, нудота, а іноді і блювота, може бути підвищення температури тіла до 37,7 С. Також жовчокам’яна хвороба може протікати абсолютно безсимптомно, але від цього ризики розвитку ускладнень меншими не стають.

Що буде, якщо не оперуватись?

Як ми вже говорили, хронічний калькульозний холецистит, це «бомба» уповільненої дії. Це означає, що кожен у кого діагностовано ЖКХ завжди повинен бути на чеку і морально готовий до того що можуть з’явитися хірургічні ускладнення, які потрібно буде усувати в екстреному порядку так як вони загрожують життю пацієнта. Якщо допустити до цього то не виключений варіант виконання ряду (дві, а то й три) операцій по усуненню ускладнень ЖКХ і самого жовчного міхура, що заподіє значно більшої шкоди здоров’ю пацієнта, значно подовжить час перебування під наркозом, і збільшить в рази тривалість перебування в стаціонарі і період реабілітації. Є таке прікрасний вираз: «куй залізо поки гаряче». Тобто, не відтягуй на завтра те що можна було зробити сьогодні !!!

Як вчасно діагностувати хронічний калькульозний холецистит?

Самим простим, доступним і в той же час ефективним методом діагностики жовчнокам’яної хвороби є ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, а конкретно – гепатобіліарної зони. УЗД-ОЧП дозволяє виявити камені в жовчному міхурі і жовчних протоках, оцінити стан стінки жовчного міхура, міхурової протоки, загальної жовчної протоки, печінки, підшлункової залози. Визначити розміри самого жовчного міхура і наявних в ньому конкрементів. Додатковим методом дослідження також є фіброгастродуоденоскопія, за допомогою якої можна частково оцінити екскреторну функцію печінки, виключити патологію стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки і фатерова сосочка. Виключити ускладнення у вигляді холедохолітіазу можна за допомогою ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографія або МРТ-холангіопанкреатографії.

Які можливі ускладнення хронічного калькульозного холециститу?

В першу чергу це звичайно ж розвиток гострого запалення жовчного міхура, що буде супроводжуватися сильними болями в правому підребер’ї з іррадіацією в праву руку, лопатку, спину, нудотою, блювотою, підвищенням температури тіла вище 38 С, гіркотою в роті. Можливий розвиток емпієми, гангрени і утворення пролежня від каменя жовчного міхура. Також можливо утворення свища між жовчним міхуром і тонкою кишкою. Також високий ризик перфорації стінки міхура, розвитку жовчного перитоніту, міжпетельних і печінкових абсцесів і навіть сепсису. При появі даних симптомів слід негайно звернутися за медичною допомогою !! При тривалому носінні каменів в жовчному міхурі сильно зростає ризик розвитку злоякісного процесу. Також, камені з жовчного міхура можуть мігрувати в загальну жовчну протоку перекриваючи її, що призведе до механічної жовтяниці, холедохолітіазу. Який буде проявлятися періодичними атаками болю в області правого підребер’я, підвищенням температури вище 38 С, пожовтіння склер, слизових і шкірних покривів, потемніння сечі, кал стане світлим, порушується як інкреторна, так і екскреторна функція печінки. Часті випадки розвитку гострого панкреатиту біліарної етіології, характерні своїм важким і агресивним перебігом.

Які можливі види операцій при хронічному калькульозному холециститі?

Суть всіх операцій полягає у видаленні жовчного міхура і витяганні наявних в ньому каменів. Це можливо зробити декількома способами: лапароскопічно, відкритим методом (верхньосерединна лапаротомія, доступ в правому підребер’ї) або одно портовим способом S.I.L.S. (Singl incision laparoscopic surgery). Оскільки основний принцип і суть операції залишаються такими ж, переваги варто віддавати найбільш делікатній методиці операції, що дасть ряд переваг: швидке відновлення в ранньому післяопераційному періоді, ефективна реабілітація, мінімальні больові відчуття після операції, менший рівень стресу до операції і після неї, кращий косметичний ефект , швидка соціальна і фізична адаптація та інші. І звичайно ж кожного пацієнта буде підібраний максимально ефективний метод операції відповідно до форми його захворювання і видом супутньої патології.

Чи можна видалити камені БЕЗ ОПЕРАЦІЇ?

Існують методики видалення каменів і жовчного міхура без операції, за допомогою спеціальних препаратів, які розчиняють певні типи каменів і безконтактної екстракорпоральної ударно-хвильової літотрипсії. Що стосується препаратів, що розчиняють камені в жовчному міхурі, вони мають багато побічних ефектів, які викликають загострення з боку інших органів і систем (печінка, нирки, шлунково-кишковий тракт і ін.) І ризик появи ускладнень залежить від віку пацієнта (значно зростає після 40 років). На рахунок екстракорпоральної ударно-хвильової літотрипсії – хороший безконтактний метод видалення каменів, але не з гепатобіліарної зони, має широке застосування для видалення каменів з нирок і сечоводів. Що ж до ударно-хвильової літотрипсії при хронічному холециститі методика, яка не має широкого застосування в цій анатомічної області через великий ризик нанесення травми довколишніх органам і магістральних судинах і також в більшій мірі через можливого розвитку холедохолітіазу осколками з подроблених каменів жовчного міхура. З огляду на високий рівень небезпеки розвитку таких ускладнень цінність даного методу при жовчнокам’яній хворобі критично низька. «Золотим стандартом» лікування на даний момент є лапароскопічна холецистектомія (хірургія без розрізів) в її модифікаціях.

Як профілактувати розвиток калькульозного холециститу?

В першу чергу це звичайно ж приведення в порядок способу життя: регулярне та збалансоване харчування частими прийомами, не великими порціями, обмеження прийому жирної, смаженої їжі, помірна фізична активність протягом усього дня, достатнє вживання води протягом дня. Велику роль у формуванні каменів в жовчному міхурі відіграє дотримання жорстких дієт, голодування, швидка зміна ваги (схуднення або набір маси). Також до факторів ризику звичайно ж варто віднести ожиріння, прийом гормональних препаратів тощо.

Який прогноз при хронічному калькульозному холециститі?

При своєчасному зверненні і не ускладнених формах гострого холециститу ефективність лікування і реабілітації після операції абсолютно сприятлива, пацієнта чекає повне одужання. Якщо ж ми маємо справу з ускладненими формами жовчнокам’яної хвороби з огляду на тяжкість і кількість супутніх захворювань повне одужання варто очікувати у 50% пацієнтів, але це все дуже індивідуально і залежить від сил самого організму. Але якість життя, при дотриманні рекомендації, у 100% пацієнтів значно покращується.

Запишіться на консультацію

та дізнайтесь більше про свою хворобу