1.Що таке геморой?

Геморой – це захворювання, що виникає через розсширення судин прямокишкового венозного сплетення, гіпертрофованих печеристих тіл з формуванням вузлів та кровотечею з них.

2.Чому виникає геморой?

Розрізняють 2 групи факторів, що являються передумовою і сприяють виникненню геморою: 

  • анатомічні особливості будови венозної системи аноректальної ділянки;
  • неблагоприємний вплив екзо- та ендогенних факторів (закрепи, кашель, блювота, вагітність, портальна гіпертензія, гіпертонія, пухлини).

3.Що турбує хворого?

Геморой протягом тривалого часу може бути безсимптомним. На початку захворювання з’являються неприємні відчуття в задньому проході, відчуття стороннього тіла в прямій кишці, дискомфорт. Хворі скаржаться на відчуття тиснення, важкості, свербіж в анальній ділянці. Ці симптоми виникають на тлі фізичного навантаження, порушеннях дієти, після вживання алкоголю, під час вагітності. Згодом з’являються виділення крові з прямої кишки, випадіння вузлів і біль. Часто кровотеча являється першим симптомом геморою. Кровлять, як правило, внутрішні гемороїдальні вузли, зовнішні вузли не кровлять. Спочатку хворі відмічають забарвлення калових мас кров’ю, або туалетного паперу, потім виділення крапель крові і накінець, виділення крові у вигляді цівки з розбризкуванням її по стінках унітазу. Кровотеча періодично виникає та вщухає.

  • При запалені геморою хворі скаржаться на пекучий біль в задньому проході, що підсилюється при дефекації, ході і, особливо, при сидінні. Тому хворі приймають вимушене положення на боці чи животі. Інколи дефекація затруднена. Часто з’являються домішки крові в калі. Порушується загальний стан, підвищується температура до 37-38  С, з’являється лихоманка.
  • При запалені з тромбозом гемороїдальних вузлів біль інтенсивний, температура тіла підвищується до 38оС і більше. З’являються дизуричні розлади. Хворі бояться їсти через болючість дефекації.
  • При запалені з некрозом(змертвінням) вузлів хворі скаржаться на постійний біль в задньому проході з іррадіацією в сідниці, промежину, низ живота. Утруднюється дефекація. Розвивається інтоксикація організму. Підвищується температура тіла до 39оС , виникає лихоманка, втрачається апетит, сон. Хворий займає вимушене положення лежачи на боці.

4.Методи лікування.

Неускладнені випадки зовнішнього та внутрішнього геморою з рідкими незначними кровотечами підлягають консервативному лікуванню. При появі кровотечі, запаленні вузлів проводять загальну і місцеву гемостатичну та протизапальну терапію. 

При стійких повторних кровотечах, що не піддаються консервативному лікуванню, при геморої з частими випадіннями та защемленнями, запаленнями та кровотечами, виразкуванні вузлів, при наявності великих гемороїдальних вузлів потрібне оперативне лікування

При невеликих, не випадаючих, періодично кровоточивих, але не запальних внутрішніх гемороїдальних вузлах рекомендовано провести ін’єкційне лікування склерозуючими розчинами.

Перев’язка гемороїдальних вузлів. Гемороїдальний вузол захвачується і відтягується затискачем. На основу вузла накладається і міцно затягується шовкова лігатура. Згодом наступає некротизування і відторгнення вузла.

Висічення окремих гемороїдальних вузлів. Проводиться гемороїдектомія ззовні до середини з висіченням 3 гемороїдальних вузлів, розміщених на 3, 7, 11 годинах циферблату годинника при положенні хворого на спині. Вузли беруть на затискачі і розтягують, утворюючи трикутник. Проводяться V-подібні розрізи і вузли відпрепаровуються ззовні до середини. Ніжка кожного вузла прошивається і перев’язується. Вузол відсікається, рани не зашиваються.

Циркулярне висічення слизової оболонки разом з гемороїдальними вузлами – операція Лонго. Проводиться циркулярний розріз слизової оболонки на рівні перехідної складки. Слизова разом з гемороїдальними вузлами відсепаровується до верху у вигляді циліндра і відсікається. Зовнішня частина слизової оболонки низводиться і підшивається до шкіри.

LHR Лазерна гемороїдопластика. Це сучасний малоінвазивний метод лікування геморою, що володіє безліччю вагомих переваг. Операція виконується під місцевою анестезією. Після прошивання судинної ніжки гемороїдального вузла, останній проколюється лазерним світловодом, і проводиться його вапоризация (випарювання) зсередини. Під час процедури слизова оболонка анального каналу залишається неушкодженою. Краї слизової і підслизової оболонок згуртовуються, тому накладення швів не потрібно, що забезпечує істотне зменшення больового синдрому в післяопераційному періоді. Окрім вище вказаних переваг варто відзначити істотне скорочення часу оперативного втручання та скорочення відновного періоду для пацієнта.